Jak sprawdzić, jaki posiadam typ skóry?

Mężczyźni bardzo często nie zwracają uwagi na to, jakich kosmetyków używają. Najlepiej, żeby jedna buteleczka miała zastosowanie do wielu partii ciała, co niekoniecznie jest dobre dla organizmu. Dbanie o swoją cerę wcale nie musi mieć wielu kroków i trwać godzinę! Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami, które ułatwią Ci dobranie odpowiednich kosmetyków do rodzaju Twojej cery. Nie czekaj i już dziś zmień wnętrze swojej kosmetyczki!

Jaki mam typ cery?

 Skóra na twarzy dzieli się na cztery główne typy:

  • skóra normalna – nie jest ani sucha, ani zbyt tłusta. Może się lekko błyszczeć. Pory nie są prawie w ogóle widoczne. Policzki mogą być tą partią twarzy, która będzie najbardziej sucha, ale nie jest przesuszona.
  • skóra sucha i bardzo sucha – kiedy umyjesz twarz, to czujesz na niej ściągnięcie. Ten typ cery bywa wrażliwy, odwodniony, nierówny i szorstki w dotyku. Twoje pory są bardzo mało widoczne lub wcale ich nie widać. Skóra wygląda na przesuszoną lub łuszczącą się i wcześniej można zauważyć zmarszczki.
  • skóra tłusta – pory są duże i mocno widoczne. Często pojawiają się pryszcze, krostki, wypryski i stany zapalne, a zmarszczki pojawiają się dużo później. Przetłuszczona strefa T, czyli czoło, nos i broda świadczą o typie cery tłustej.
  • skóra mieszana – często występuje przetłuszczona strefa T, a policzki są przesuszone. Pory są powiększone, ale tylko w okolicy czoła, nosa i brody.

Istnieją dodatkowe typy cery, które można uwzględnić podczas wybierania pielęgnacji dla siebie:

  • cera wrażliwa – jest podatna na podrażnienia wywoływane różnymi kosmetykami, a dodatkowo skóra jest skłonna do częstych zaczerwienień.
  • cera naczynkowa – posiada widoczne i rozszerzone naczynka krwionośne. Często może piec i utrzymywać na cerze uczucie rozgrzania.
  • cera dojrzała – widoczne zmarszczki, opadająca skóra przy żuchwie, skóra jest cienka.
  • cera trądzikowa – pory są rozszerzone, widoczne są krostki, pryszcze, zaskórniki i inne stany zapalne. Kolor skóry może mieć kolor szaro-żółty i być zaczerwieniony.

Jak sprawdzić, jaki typ cery posiadam?

Ten „test” jest bardzo łatwy! Rano umyj twarz wodą (nie używaj żelu do mycia) i nie stosuj żadnych kosmetyków. Poczekaj około dwóch godzin i po tym czasie sprawdź w lustrze, czy jakieś partie Twojej twarzy się świecą, czy jednak pozostają suche. Wtedy będziesz mógł określić, jaki typ skóry masz. Jeśli chodzi o dodatkowe możliwości określenia typu Twojej cery, to wystarczy, że przyjrzysz się swojej skórze. Od razu powinieneś zauważyć wymienione powyżej cechy. Teraz możesz już dobrać kosmetyk do swojej cery!

Typów cery jest mało (na całe szczęście) i nie trzeba mieć dużej wiedzy, aby zacząć dbać o swoją skórę. Ważne jest aby, wiedzieć czego używać, a czego unikać. Teraz, kiedy już wiesz, jaki rodzaj skóry masz, nie pozostaje Ci nic innego, jak zadbać o zdrowie swojej twarzy!

Artykuł sponsorowany.

Zobacz też

Jak dbać o swoją cerę, czyli podstawy męskiej pielęgnacji

Jak dbać o swoją cerę, czyli podstawy męskiej pielęgnacji