Odżywki i suplementy – co warto o nich wiedzieć?

Odżywki i suplementy diety są znane sportowcom od lat. Warto korzystać z niektórych z nich, jeśli zależy Ci na zwiększeniu masy mięśni. W dzisiejszych czasach mają one różne formy, np. tabletki lub proszek do rozpuszczenia w wodzie, lub mleku. Sproszkowane odżywki mają różne ciekawe smaki, np. czekolady lub truskawkowy, ale jest ich oczywiście dużo więcej! Zatem, jakie odżywki i suplementy diety warto stosować na poprawę swoich mięśni?

Odżywki białkowe

Jest to najpopularniejsza odżywka, która składa się z samego białka. Jest ważna, ponieważ to właśnie białko odpowiada za budowę mięśni. Białko najlepiej dostarczać organizmowi poprzez odpowiednią dietę, a jest to mniej więcej 2 gramy na 1 kilogram ciała. Jeśli udaje Ci się dostarczyć organizmowi wyliczoną wcześniej ilość białka, to nie ma potrzeby, abyś stosował dodatkowo odżywkę białkową. Jednak, kiedy masz z tym problem, to warto zaopatrzyć się w jedną z nich. Mają one wiele różnych smaków, które na pewno przypadną Ci do gustu! Odpowiednią ilość proszku wystarczy zalać zimną wodą lub mlekiem i wymieszać w szejkerze. Kiedy nie będzie miał już żadnych grudek, to wtedy napój jest gotowy do wypicia.

Kreatyna

Ten suplement diety jest wskazany do wprowadzenia do diety, ponieważ bardzo trudno go zastąpić i dostarczyć w pożywieniu. Stosowanie kreatyny pozwala na szybszy wzrost masy mięśniowej, ponieważ wspomaga syntezę białek mięśniowych, co poprawia efektywność budowy ciała. Można ją dostarczyć do organizmu w formie napoju podobnego do tego białkowego.

ZMA

Ten suplement diety składa się z trzech bardzo ważnych minerałów – magnezu, cynku i chromu, a każdy z nich odpowiada za prawidłową budowę mięśni. Jeśli dostarczasz je w odpowiednich ilościach poprzez dietę, to nie musisz się martwić. Jednak jeśli twoje badania krwi wykazują, że jest tych minerałów za mało, to warto wprowadzić do swojej diety taki właśnie suplement. Stosowanie ZMA ma również wpływ na lepszą regenerację mięśni po ciężkim treningu.

Oprócz wyżej wymienionych suplementów warto do swojej diety wprowadzić witaminę D, która wspomaga budowę mięśni. Pamiętaj, żeby zażywać zalecaną przez producenta dzienną dawkę, ponieważ suplementy również można przedawkować!