Co może pomóc na kaca?

Poprzedniej nocy świetnie się bawiłeś i obficie świętowałeś urodziny przyjaciela, a dziś obudziłeś się z niemożliwym bólem głowy, uczuciem suchości w jamie ustnej, nadwrażliwością na światło i ogólnym złym samopoczuciem i zmęczeniem? To nic strasznego! Po prostu masz kaca! Niestety, jeszcze nie wymyślono leku na tę przypadłość, ale istnieją sprawdzone sposoby, aby uniknąć tego niechcianego stanu. Jakie? Sprawdź je wszystkie!

Skąd się bierze kac?

Najprościej mówiąc, kac jest zatruciem organizmu, które spowodowane zostało przez nadmierną ilość spożytego alkoholu. Ten stan pojawi się wtedy, kiedy dawka napojów alkoholowych spożyta w ciągu 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na kilogram masy ciała. Przykład: 300 ml wódki lub 3 litry piwa na 85 kilogramów masy ciała.

Czy można zmniejszyć skutki kaca przed rozpoczęciem picia alkoholu?

Istnieje kilka zasad, które zawsze powinieneś stosować przed wyjściem z domu na imprezę. To właśnie one sprawią, że Twój kac będzie mniej uciążliwy lub nie pojawi się wcale!

  • wypocznij – kiedy jesteś zmęczony, to jesteś bardziej podatny na działanie alkoholu.
  • kwaśna zupa – kapuśniak, żurek, zupa ogórkowa, to właśnie one Ci pomogą! Dostarczają dużo witaminy C, którą organizm potrzebuje, aby zwalczyć objawy kaca. Zjedz taki posiłek przed piciem alkoholu.
  • tłuste potrawy – spowalniają one proces wchłaniania alkoholu. Stworzą one na ścianach dwunastnicy i żołądka warstwy ochronne, które spowolnią proces przenikania alkoholu do krwi.
  • nie mieszaj – kiedy jesteś już na imprezie, to postaraj się nie mieszać różnych alkoholi, ponieważ grozi to ogromnym kacem.
  • nie pal przed piciem – jeśli jesteś nałogowym palaczem, to nie pal przed wyjściem na imprezę, ponieważ zatrucie nikotyną spotęguje zatrucie alkoholem.

Jak poradzić sobie z kacem o poranku?

Poranek po imprezie soczyście zakrapianej alkoholem jest ciężki, a to może Ci pomóc w przetrwaniu tego dnia! Rozpocznij od zimnego prysznica. Orzeźwi on Twoje ciało i przyspieszy metabolizm. Pamiętaj również o nawodnieniu! Pij czystą niegazowaną wodę mineralną, napoje izotoniczne, które uzupełnią w Twoim ciele mikroelementy i minerały. Dodatkowo możesz wypić sok pomidorowy, który usprawnia układ nerwowy dzięki dużej zawartości potasu. Jeszcze jednym dobrym napojem na kaca jest połączenie wody z miodem, ponieważ fruktoza przyspieszy spalanie alkoholu. Kolejnym etapem tego ciężkiego poranka będzie zjedzenie śniadania. Zrób to koniecznie! Dobrym wyborem będzie jajecznica, pieczywo żytnie i któryś z wcześniej wymienionych płynów. Koniecznie unikaj leków, ponieważ alkohol wzmacnia ich działanie i łatwo może dojść do przedawkowania. Polecamy również wyjście na spacer lub do sklepu. Dawka świeżego powietrza dobrze Ci zrobi. Na koniec podpowiemy jeszcze, że zjedzenie tłustego obiadu czy kolacji nie jest dobrym pomysłem, ponieważ dodatkowo obciążą wątrobę.

Pamiętaj, że kac minie i to tylko kwestia czasu. W dzień po mocnym imprezowaniu postaraj się odpoczywać i nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu. Możesz obejrzeć jakiś film lub pograć w grę. A na następną imprezę przygotuj się z odpowiednim wyprzedzeniem i uniknij najgorszego!