Komputer do gier – na jaki warto się zdecydować?

Jesteś fanem gier komputerowych i całe godziny potrafisz spędzić przed ekranem, zagłębiając się w świat jednej z nich? Z pewnością jest Ci potrzebny dobry sprzęt, aby gra się nie zacinała i wszystko działało płynnie. Jeśli planujesz zakup komputera, który będzie Ci służyć przez kilka następnych lat, to warto zwrócić uwagę na każdy jego element. Co musi zawierać dobrej jakości komputer do gier?

Procesor

Procesory można podzielić ze względu na ilość rdzeni. Te, które posiadają ich dwa, już raczej nie nadają się do komputerów gamingowych, ponieważ gry są w obecnych czasach bardzo mocno rozwinięte. Polecamy zakupić procesory, które mają 4, 6, 8 lub nawet 10 rdzeni. Jeśli zależy Ci na średniej jakości graficznej, to wystarczy Ci procesor 4- lub 6-rdzeniowy. Lubisz wysoką jakość obrazu podczas grania? Wybierz procesor z większą ilością rdzeni: 8-, 10- lub 12-rdzeniowy. Najlepiej postawić na nowoczesne modele, które są obecnie popularne na rynku. Jeśli planujesz streamować i pokazywać, jak grasz innym ludziom, to również przyda Ci się procesor z większą ilością rdzeni. W tym przypadku odpowiedni będzie ten mający 12 lub 16 rdzeni. Jest to już bardzo dobry komputer przeznaczony dla profesjonalistów, więc jeśli chcesz tylko grać, to nie będzie on dla Ciebie najlepszym wyborem.

Karta graficzna

Karta graficzna jest również bardzo ważna, więc warto wiedzieć, jaka idealnie sprawdzi się w komputerze gamingowym. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tego elementu?

  • generacja i oznaczenie wskazujące na typ procesora graficznego – modele GeForce będą miały skrót GTX lub RTX, a najnowsze karty Radeon będą oznaczone literami RX.
  • ilość pamięci graficznej – podstawowa ilość pamięci w przypadku sprzętu do grania wynosi 4 GB, ale zaleca się wybrać wyższą wartość, np. 6 GB lub 8 GB. To pozwala grze na pokazanie swoich możliwości detalicznych. Wtedy również będziesz mógł grać w rozdzielczości Full HD. Jeśli chcesz grać w 4K, to Twoja karta graficzna powinna mieć 12 GB lub 16 GB.

Pamięć RAM

Pamięć RAM ma bardzo istotny wpływ na wydajność komputera. Koniecznie zwróć uwagę na ten element, ponieważ to od niego zależy, na ile gier będziesz mógł sobie pozwolić.

  • pamięć RAM do taniego komputera gamingowego – w takim przypadku świetnie sprawdzi się dwukanałowy zestaw pamięci DDR4 o pojemności 16 GB (2x 8 GB).
  • pamięć RAM do mocnego komputera do gier – dwukanałowy zestaw o pojemności 32 GB (2x 16 GB), który ma szybszą specyfikację, sprawdzi się tutaj idealnie.
  • pamięć RAM dla twórców treści – twoja pasja nie kończy się tylko na graniu, ale tworzysz również nowe treści? W takim przypadku wybierz konfigurację o pojemności 64 GB (2x 32 GB). Taka pamięć w zupełności Ci wystarczy.

Pamiętaj, że nie musisz kupować gotowego produktu, tylko złożyć komputer z wybranych elementów, które Twoim zdaniem będą tworzyć idealne połączenie wszystkiego, co potrzebujesz. Dodatkowo złożenie komputera gamingowego może sprawić naprawdę wiele funu, a kiedy zobaczysz, że wszystko działa, tak jak sobie wymarzyłeś, z pewnością sprawi Ci to wiele radości!