Bolą Cię plecy? Te sposoby mogą Ci pomóc!

Dolegliwości związane z plecami i kręgosłupem nigdy nie są czymś przyjemnym. Zwłaszcza kiedy nie dbasz o różne czynniki, ból pleców może okazać się bardzo mocno utrudniający życie. Warto pamiętać o tym, że dolegliwości związane z kręgosłupem mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, więc jeśli cierpisz, to czas najwyższy to zmienić! Nie czekaj i już dziś popraw jakość swojego życia!

Dlaczego bolą mnie plecy?

Ból kręgosłupa może wiązać się z wieloma czynnikami. Jedne są bardzo łatwe i szybkie do zlikwidowania, a innych nie da się tak łatwo zniwelować. Jakie mogą być przyczyny bólu pleców?

  • wada wrodzona lub nabyta, np. lordoza lub skolioza
  • zła postawa podczas siedzenia, lub chodzenia. Jeśli Twoja postawa jest nieprawidłowa i zbytnio wygięta w odcinku szyjnym i lędźwiowym, to tworzy się tak zwany garb, co nie wygląda zbyt estetycznie i dodatkowo może powodować ból
  • nieodpowiednie podłoże podczas snu, np. spanie na kanapie zamiast na materacu
  • noszenie ciężkich przedmiotów również może powodować ból pleców, ponieważ jest to ogromny wysiłek dla organizmu.

To tylko nieliczne przykłady i może być ich dużo więcej. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny bólu pleców i zniwelowanie jej.

Co może pomóc na ból kręgosłupa?

Kiedy coś Cię boli automatycznym działaniem, jest położenie się do łóżka. Jest kilka sposobów, które może wypróbować w pierwszych kilku dniach bólu pleców. Pomogą one złagodzić twoje dolegliwości i przyspieszą powrót do zdrowia!

  • zimny okład – przez pierwsze 2-3 dni przykładaj do bolącego miejsca zimne okłady. Trzymaj je przy skórze około 20 minut i powtarzaj proces co 1-2 godziny. Unikaj rozgrzewania i masażu pleców, ponieważ może to spowodować nasilenie się stanu chorobowego i obrzęk tkanek. Po 2-3 dniach możesz spróbować użyć okładu lub plastra rozgrzewającego, aby ukoić obolałe mięśnie.
  • ćwiczenia rozciągające – unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, ale pamiętaj o lekkim rozciągnięciu ciała. Jeśli masz wątpliwości, jakie ćwiczenia mogą pomóc na Twój ból, to skontaktuj się z fizjoterapeutą, który pokaże Ci, jak rozciągać ciało.
  • ruch jest ważny – staraj się nie siedzieć w jednej pozycji, np. przy biurku dłużej niż pół godziny. Po tym czasie, wstań, przespaceruj się po pokoju. Powinno choć trochę pomóc.
  • leki przeciwbólowe – dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z leków przeciwbólowych, kiedy ból staje się już nie do zniesienia.

Pamiętaj, że jeśli ból kręgosłupa będzie się nasilać i utrzymywać przez dłuższy czas, to konieczna jest wizyta u lekarza! Nie czekaj i już dziś zmień jakość swojego życia na lepsze!