Czy masz szansę zwyciężyć z hakerem?

Cyberprzestępcy mają coraz więcej możliwości, aby bez większego wysiłku dostać dane, które chcą. Ich ofiarami często zostają różne organizacje, firmy i ich klienci oraz pracownicy. Hakerzy codziennie podejmują kilka tysięcy prób ataku i uzyskania tego, czego potrzebują. Ich metody nieraz są bardzo kreatywne i aż trudno wpaść na pomysł, że któreś nasze działanie może okazać się dla nich otwartą furtką. Jakie są rodzaje pułapek? Jak się bronić przed hakerami? Podpowiadamy!

Jakie czekają na Ciebie pułapki?

Cyberprzestępcy w obecnych czasach są bardzo kreatywni. Ich motywacją jest możliwość szybkiego i łatwego zarobku. Jakie są sposoby wyłudzania pieniędzy?

  • łamanie haseł – Twoje hasła nie powinny brzmieć: „TWOJEIMIĘ123”, ponieważ w bardzo łatwy sposób można je złamać i mieć dostęp do wszystkich danych. Postaw raczej na niebanalne połączenie dwóch lub trzech słów, które przeplatane będą cyframi i znakami specjalnymi. Pamiętaj również, żeby w haśle umieścić wielką literę i to niekoniecznie na początku wyrazu.
  • spam i phishing – są to wiadomości mailowe lub SMS, które zawierają fałszywe informacje. Często pojawiają się w nich linki do niebezpiecznych stron, które automatycznie pobierają Twoje osobiste dane.
  • linki do fałszywej płatności online – jest to obecnie bardzo popularny sposób na wyłudzenie pieniędzy. Sprzedaż różnych towarów online stała się bardzo popularna i dlatego takie oszustwo jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy, że nieświadoma osoba sprzeda jakąś rzecz online na jednej z popularnych aplikacji i „kupujący” wyśle jej maila, żeby weszła w podany link, aby odebrać pieniądze za sprzedany towar. Ten rodzaj oszustwa jest zwłaszcza niebezpieczne dla osób, które nie są świadome, że takie istnieje. Warto zwrócić na to uwagę swoim rodzicom i dziadkom, którzy nie są tak dobrze obeznani z Internetem, jak Ty.

Jak bronić się przed hakerami?

Jest kilka sposób, aby uchronić się przed atakiem cyberprzestępcy? Jakie to?

  • zmień swoje hasła na mocniejsze, takie których złamanie zajmie bardzo dużo czasu. Istnieją strony, na których będziesz mógł wpisać swoje hasło i sprawdzić, w jakim czasie haker powinien je złamać. Jeśli wynik będzie liczony w latach, to Twoje dane są bezpieczne!
  • edukuj się! Twoja wiedza dotycząca hakowania powinna być bardzo dobra, wtedy będziesz mógł się bronić przed cyberprzestępczością.

Internet zawsze był i zawsze będzie dość niebezpieczny. Nie można jednak z niego rezygnować w obawie przed atakiem hakera. Musisz odpowiednio się zabezpieczyć, np. w formie zmiany haseł lub pogłębiać swoją wiedzę na ten temat. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę i co jest ważne. Wtedy wszystko będzie bezpieczne!