Jazda konna dla mężczyzn – sprzęt, strój, obuwie i wszystko, co powinieneś mieć

Odzież do jazdy konnej to podstawa udanego i bezpiecznego treningu. Powinna skutecznie chronić jeźdźca, jednocześnie zapewniając pożądaną swobodę ruchu. Wymagania warto jednak stawiać wszystkim akcesoriom jeździeckim. Przeczytaj i sprawdź, czy wiesz, jak przygotować się do lekcji jazdy konnej. Sama wiedza o tym, co jest niezbędne to najczęściej za mało.

Jazda konna – od jakich ćwiczeń zacząć?

Jazda konna zyskała ogromną popularność. Regularny kontakt ze zwierzęciem ma bowiem pozytywny wpływ na kondycję psychiczną, treningi zaś (pozornie tylko niewymagające) wspierają ogólną kondycję fizyczną. Osiągnięcie pożądanych efektów jest jednak możliwe wyłącznie wówczas, kiedy wiesz, od jakich ćwiczeń rozpocząć przygodę z jeździectwem. O czym powinni pamiętać początkujący, a o czym zaawansowani adepci jazdy konnej?

Ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych na lonży. Jazda konna wymaga doskonałej kondycji, koordynacji i utrzymania równowagi w siodle. Opanowanie pożądanych umiejętności umożliwią systematyczne treningi. Początkujący jeźdźcy powinni je doskonalić na lonży, powtarzając proste ćwiczenia, w tym także ćwiczenia w trakcie jazdy. Przykładowe aktywności wraz z krótkim instruktażem proponujemy poniżej. Zanim włączysz je do swojego treningu, zasięgnij rady instruktora. Jako profesjonalista, udzieli Ci fachowych wskazówek, wskaże ewentualne błędy i zweryfikuje, jakich umiejętności Ci brakuje. 

Warto wiedzieć, że niektóre z proponowanych ćwiczeń stanowią część rozgrzewki odpowiedniej również dla zaawansowanych jeźdźców. Warto je wykonywać głównie po to, żeby przygotować ciało do wysiłku, jaki zapewnia siodło. 

Naprzemienne skrętoskłony tułowia. Stań prosto, w lekkim rozkroku, unieś ręce do góry, następnie zaś – wykonuj skrętoskłony tułowia (naprzemiennie), w taki sposób, żeby dotknąć kolana, a następnie – kostki. Pamiętaj, że prawą ręką dotykasz lewego kolana i lewej kostki, lewą zaś – prawego kolana i prawej kostki. 

Skręty wokół własnej osi z rozpostartymi ramionami. Stań prosto, z rękami rozpostartymi na boki, a następnie – wykonuj skręty wokół własnej osi, napinając mięśnie skośne brzucha. 

Rozciąganie pleców i kręgosłupa. Wyprostuj ręce ponad głową i delikatnie rozciągnij plecy, przechylając się lekko w prawo, a następnie – w lewo. 

Krążenia ramion podczas jazdy. Usiądź prosto, złącz łopatki i patrz przed siebie. Podczas jazdy krąż ramionami, najpierw naprzemiennie (w przód i w tył), a kiedy poczujesz się pewnie – jedną ręką w przód, a drugą w tył. 

Obroty głowy w czasie jazdy (w lewo i w prawo). Proste (tylko pozornie!) ćwiczenie uczy koordynacji i uniezależniania ruchów głowy od ruchów reszty ciała. 

Wstanie w strzemionach w czasie jazdy stępem. Podczas jazdy stępem wstań w strzemionach, następnie zaś postaraj się utrzymać tę pozycję jak najdłużej. Ćwiczenie może się udać już za pierwszym razem, pod warunkiem że zastosujesz się do konkretnych zasad – będziesz patrzył prosto, dłonie oprzesz o uda, a biodra wypchniesz w przód. 

Półsiad w stępie bez użycia rąk. Aby osiągnąć pożądaną pozycję, podeprzyj się obiema rękoma i stopniowo zmniejszaj oparty na nich ciężar. Kiedy poczujesz się pewnie, unieś najpierw jedną, później – drugą rękę i rozłóż je na boki. Ciężar ciała koniecznie przenieś na strzemiona. 

Podnoszenie się i opuszczanie w siodło (bez użycia wodzy). Początkujący adepci jazdy konnej to ćwiczenie powinni wykonywać na koniu, który stoi, bardziej zaawansowani – w stępie i kłusie. Dopuszczalne jest podpieranie się rękoma, jeśli mimo to pojawią się trudności, warto skupić się na pracy nóg. Konieczne jest bowiem stabilne oparcie na strzemieniu i kolanie. 

Strój do jazdy konnej – co powinien zawierać?

Odpowiedni (i kompletny!) strój do jazdy konnej to podstawa treningu. Najważniejszymi elementami wyposażenia jeźdźca nie jest jednak wygodna odzież – konieczne są także specjalistyczne akcesoria. Wynika to m.in. z potrzeby komfortu (strój do jazdy konnej nie może ograniczać swobody ruchu, uciskać i powodować otarć) i ochrony, głównie przed upadkami. Co powinien zawierać podstawowy strój do jazdy konnej, bez względu na stopień zaawansowania jeźdźca? Jakie cechy powinny charakteryzować poszczególne elementy? 

Spodnie jeździeckie. Bryczesy do jazdy konnej, również męskie, muszą przylegać do ciała, nie mogą jednak powodować dyskomfortu (np. poprzez nadmierny ucisk). Ten element stroju do jazdy konnej nie powinien być zastępowany klasycznymi legginsami treningowymi – bryczesy jeździeckie muszą być bowiem wytrzymałe i wyposażone w charakterystyczny lej po wewnętrznej stronie nogawek, mający za zadanie zwiększać przyczepność w siodle. Istotny jest także brak szwów mogących powodować bolesne otarcia. 

Koszulka jeździecka. Koszulka do jazdy konnej pozornie niczym nie różni się od klasycznej koszulki treningowej. Warto jednak zwrócić uwagę na właściwości techniczne konkretnego modelu i wybrać taki, który skutecznie absorbuje wilgoć i wykazuje właściwości termoaktywne i bakteriostatyczne. Koszulka jeździecka powinna perfekcyjnie przylegać do ciała i osłaniać ramiona. 

Kurtka jeździecka. Jeździecka odzież wierzchnia spełnia istotne funkcje. Ma bowiem za zadanie skutecznie chronić przed chłodem, jednocześnie zaś – minimalizować skutki ewentualnego upadku. Taki model powinien być dodatkowo wyposażony w wysoki kołnierz – ze względu na dużą płochliwość koni nie jest dopuszczalna jazda w szaliku. 

Skarpety jeździeckie. Skarpetki do jazdy konnej wyraźnie różnią się od tych, które wybierasz na siłownię. Są bowiem sporo wyższe (mają za zadanie chronić łydkę) i mogą być zakładane na lub pod bryczesy. 

Bryczesy do jazdy konnej – jak wybrać odpowiednie obuwie?

Specjalistyczne spodnie jeździeckie będziesz nosił nie tylko ze skarpetami – konieczne jest także odpowiednie obuwie. Początkującym adeptom jazdy konnej poleca się klasyczne sztyblety, zaawansowanym zaś – oficerki. Czym się różnią i jakie elementy powinny je uzupełniać? 

Sztyblety jeździeckie charakteryzują się przede wszystkim wysoką cholewką. Podeszwa w takim modelu jest gładka, obcas odpowiednio niski, a przód – wąski. To ważne, gdyż dzięki tym elementom możliwe jest łatwe wysunięcie stóp ze strzemion. Sztyblety do jazdy konnej powinieneś łączyć ze sztylpami jeździeckimi, tj. elementem ochronnym, sięgającym maksymalnie do dolnej linii kolan. Jeśli wybierzesz model zapinany na zamek, zwróć uwagę, by ten znajdował się po zewnętrznej stronie sztylpy. 

Oficerki jeździeckie mogą zastąpić zestaw sztybletów i sztylp i są polecane bardziej zaawansowanym adeptom jazdy konnej. Dobrym wyborem są modele, które zostały wyposażone w wysoką, odpowiednio dopasowaną cholewkę (wówczas koń będzie odczuwał pracę łydki), wzmocniony czubek i solidny obcas, zapobiegający wysuwaniu się nogi ze strzemiona. 

Sprzęt do jazdy konnej – co jeszcze musisz mieć w swoim pakiecie?

Strój do jazdy konnej nie może ograniczać się wyłącznie do specjalistycznej odzieży. Jeździectwo jest bowiem sportem podwyższonego ryzyka i może wiązać się z upadkami. Niezbędnym wyposażeniem jeźdźca jest także profesjonalny sprzęt do jazdy konnej, obejmujący m.in.:

kamizelkę do jazdy konnej, tj. kamizelkę ochronną, wspierającą bezpieczeństwo jazdy. Kamizelka do jazdy konnej zabezpiecza przede wszystkim plecy jeźdźca, minimalizując ryzyko negatywnych skutków upadku. To akcesorium jest polecane bez względu na stopień zaawansowania, co więcej, powinieneś z niego korzystać podczas każdego treningu. Kamizelkę do jazdy konnej zakłada się na pozostałe warstwy stroju jeździeckiego;

kask jeździecki, tzw. toczek, ma za zadanie chronić głowę jeźdźca w razie upadku i podczas jazdy w terenie (zwłaszcza wówczas, gdy zamierzasz przedzierać się przez las). Kask do jazdy konnej powinien być nowy, na używanych egzemplarzach często nie widać mikrourazów, mających bezpośredni wpływ na ich funkcjonalność;

rękawice jeździeckie. Rękawice do jazdy konnej skutecznie chronią przed chłodem, mniej zaawansowanym jeźdźcom pomagają natomiast utrzymać wodze (dzięki specjalnym wzmocnieniom na placach). Co ciekawe, to akcesorium powinno być używane przez cały rok – skutecznie chroni bowiem dłonie przed otarciami. 

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval –  Sklep Jeździecki .Każdy miłośnik jeździectwa znajdzie w nim potrzebne mu akcesoria .