Aktywność fizyczna dla dzieci

Aktywność fizyczna powinna być obecna w życiu każdego człowieka. Jeśli chcemy być zdrowi, musimy się ruszać. To coś, o czym muszą wiedzieć nawet dzieci. Powinny one zdawać sobie sprawę z roli codziennego ruchu i zdrowego trybu życia. Niestety, przekonanie najmłodszych do tych kwestii nie zawsze jest łatwe. Jaka aktywność fizyczna dla dzieci sprawdzi się najlepiej?

Dlaczego nie może zabraknąć ruchu w życiu dziecka?

Wysiłek fizyczny może wydawać się męczący, jednak to dzięki ćwiczeniom możemy zapobiec wielu dolegliwościom i zadbać o prawidłowe działanie naszego organizmu. W przypadku dzieci aktywność jest jeszcze bardziej istotna, ponieważ pomaga osiągnąć takie korzyści jak:

 • wzmocnienie kości,
 • rozwój koordynacji ruchowej,
 • polepszenie równowagi,
 • stymulowanie pracy układu krążeniowego,
 • rozwój sprawności umysłowej,
 • zachowanie odpowiedniej masy ciała,
 • poznanie cierpliwości i determinacji,
 • poprawa wydolności,
 • zwiększenie świadomości swojego ciała,
 • zwiększenie pewności siebie,
 • poprawa samopoczucia.

Nie można zaprzeczyć, że znaczenie aktywności fizycznej jest nieocenione. W parze ze zróżnicowaną dietą i zdrowym trybem życia spowoduje, że nasze dziecko będzie czuło się dobrze i pewnie. Miejmy na uwadze również to, że poza pozytywami ze strony fizycznej, codzienny ruch oddziałuje korzystnie też na kondycję psychiczną. Wprowadzając ruch do życia naszego dziecka, dajemy mu szansę na to, aby poradziło sobie z negatywnymi emocjami w zdrowy sposób. Nie ma wątpliwości, że umiejętność ta okaże się przydatna i w dorosłym życiu. Maluch nauczy się, że za pomocą wysiłku możemy znacząco zredukować poziom naszego stresu, pozbyć się niepokoju, a do tego na moment wyciszyć umysł. Ta wiedza zdecydowanie pomoże zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom.

Jak przekonać dziecko do aktywności fizycznej?

My sami rozumiemy, jak istotna jest aktywność fizyczna w prawidłowym rozwoju. Nie oznacza to jednak, że i nasze dziecko zdaje sobie z tego sprawę. Może wydawać mu się, że ruch to zbędny wysiłek, który wcale nie jest potrzebny. Oczywiście, są dzieci, które same naciskają na to, aby dużo się ruszać i dać upust z energii. Tych, którzy jednak nie posiadają w sobie tyle chęci, musimy jakoś zachęcić do systematycznego ruchu.

Możemy zacząć od wprowadzenia spokojnych, niewymagających ćwiczeń. Krótki spacer, posprzątanie pokoju, a może zabawa z psem? Nawet tak proste czynności wpłyną korzystnie na nasze ciało. Dziecko nawet nie zauważy, że się zmęczyło, a my będziemy spokojni, że otrzymało potrzebną dawkę ruchu. Innym sposobem może być pokazanie, że aktywność wiąże się z dużą ilością radości i satysfakcji. Aby udowodnić to naszemu maluchowi, powinniśmy sami zmobilizować się do wysiłku. W końcu dziecko czerpie najwięcej od rodziców – jeśli zobaczy, że mama lub tata regularnie ćwiczą, stanie się to częścią rutyny, którą samo będzie pragnęło wypróbować.

Nie zapominajmy o tym, że grupa, która też ma spory wpływ na naszą pociechę, to jej koledzy i koleżanki. Nierzadko się zdarza, że gdy ktoś z przedszkola lub ze szkoły ma coś nowego, nagle nasze dziecko również marzy o tym samym. Możemy wykorzystać ten aspekt w dobry sposób – wspomnijmy maluchowi, że jego koledzy chodzą na zajęcia sportowe i świetnie się przy tym bawią. Warto ponadto zaproponować to, że dziecko mogło uczęszczać na dane ćwiczenia ze swoimi przyjaciółmi. Ten argument na pewno je przekona. Co więcej, dobrze napomknąć o tym, że dodatkowe aktywności mogą być świetną okazją do tego, aby nawiązać nowe znajomości.

Jaka aktywność dla dzieci?

Wybór trafionej dyscypliny to nie lada wyzwanie. Nie zawsze wiemy, co przypadnie do gustu naszemu dziecku. W takim przypadku dobrze postawić na sprawdzone opcje, które od dawna wybierane są przez najmłodszych. Jednym z takich rozwiązań jest pływanie. Które dziecko nie lubi kąpać się w wodzie? Nauka pływania umożliwi im bezpieczne przebywanie w wodzie, a do tego zapewni frajdę poprzez nurkowanie bądź pływanie z płetwami. Popularny sport wśród dzieci to też piłka nożna, która uczy gry zespołowej i determinacji. Nie zapominajmy też o sztukach walki, które sprawdzą się dla tych maluchów, które chcą spróbować coś niecodziennego.

Nie ma wątpliwości, że gdy nasze dziecko uczęszcza na zajęcia sportowe, jeszcze bardziej powinniśmy zadbać o jego komfort. Będzie to konieczne, aby maluch mógł odpowiednio wypocząć i zregenerować się po intensywnym wysiłku. Po pierwsze, musimy upewnić się, że jego sypialnia to przestrzeń, w której może w pełni odprężyć się i wyciszyć. Takie okoliczności zapewnią najwyższą wygodę. Często zdarza się, że dzięki ćwiczeniom szybciej zasypiamy, a nasz wypoczynek jest spokojny i nieprzerwany. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować problemy ze snem u dzieci, które systematycznie trenują. Bezsenność czy lęki nocne również mogą ich dotyczyć. Z tego względu warto zaopatrzyć się w takie artykuły sypialniane, pośród których dziecko będzie czuło się swobodnie i bezpiecznie. Jedna z najistotniejszych kwestii to zdecydowanie materace. Dopasowana powierzchnia snu pozwoli na stuprocentowe odprężenie mięśni. Sprawi też, że dziecko zyska przyjemne uczucie otulenia. Wybór materaca dla najmłodszego członka rodziny nie powinien być przypadkowy. Do sypialni rodziców sprawdzi się materac 160×200, w przypadku pokoju dziecka postawmy na materac dla dzieci, który dostosuje się do ich mniejszego ciała i zagwarantuje odpowiedni komfort.

Mimo że może nam się wydawać, że dzieci chętnie stawiają na aktywność fizyczną, przekonanie ich do spróbowania konkretnych zajęć wcale nie musi być takie łatwe. Aby to osiągnąć, warto ustanowić dobry przykład i pokazać dziecku, że ruch to źródło dobrego samopoczucia. W ten sposób z pewnością uda nam się sprawić, że nasza pociecha wybierze interesującą ją dyscyplinę, w której będzie mogła się rozwijać.

Zobacz też

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Jak sen wpływa na męską płodność?

Jak sen wpływa na męską płodność?

Jak dobrze przygotować się do jazdy na rowerze?

Jak dobrze przygotować się do jazdy na rowerze?