Zielone rozwiązania dla domu – 5 pomysłów na to, jak być bardziej eko

Zrównoważony tryb życia to obecnie nie tylko dbałość o ekologię, ale również o zasobność swojej kieszeni. Wiele rozwiązań ekologicznych jest jednocześnie ekonomicznych: jakie warto wprowadzić u siebie w domu jak najszybciej?

Ekologiczne rozwiązania w domu – sprawdź, jakie możesz wprowadzić u siebie

Ekologiczne rozwiązania w domu dzielą się na takie, które mogą być zastosowane niezależnie od rodzaju budynku i takie, które przeznaczone są do stosowania w nowoczesnym lub przynajmniej gruntownie zmodernizowanym budownictwie. W przeciwnym wypadku okazują się nieefektywne i po prostu drogie: dobrym tego przykładem jest pompa ciepła, która doskonale ogrzewa dobrze zaizolowane budynki o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, ale w przypadku niedocieplonego budownictwa starej daty generuje olbrzymie koszty.

Dlatego nim podejmiesz decyzję o tym, że chcesz inwestować w konkretne ekorozwiązanie upewnij się, że w przypadku Twojego domu faktycznie będzie to uzasadnione. Dobrym punktem wyjścia do wszelkich ekoinwestycji jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, z którego dowiadujemy się, jaki jest profil zużycia energii w naszym domu, gdzie następują największe straty ciepła etc. W następnej kolejności należy zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami: z pewnością inne będą one dla rodziny wielodzietnej, a inne dla pary, której dzieci już się wyprowadziły. Kolejnym krokiem jest oszacowanie budżetu potrzebnego do przeprowadzenia modernizacji, a także sprawdzenie, czy w naszej gminie dostępne są programy dotujące wybrane przez nas rozwiązanie.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie – na czym polegają?

Ekologiczne rozwiązania w budynkach w większości polegają na maksymalizowaniu efektywnego wykorzystania pobieranej przez budynek i produkowanej przez niego energii. Pobierana energia to zazwyczaj przede wszystkim prąd, ale również gaz, w niektórych przypadkach ciepło systemowe (tzw. ogrzewanie miejskie). Z kolei produkowana energia to wbrew pozorom nie tylko prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną, ale także ciepło wytwarzane przez pracujące w domu sprzęty AGD. Ten rodzaj pożytkowania energii jest stosunkowo nowy: odzysk domowego ciepła przeprowadza system zwany rekuperacją, który jest standardowo montowany w niektórych nowoczesnych budynkach energooszczędnych i absolutnie wszystkich domach pasywnych.

Ekologiczne rzeczy do domu – jakie warto mieć?

Ekologiczne rzeczy do domu to nie te gadżety, które mają w swojej nazwie przedrostek „eko”, ale faktycznie przynoszą wymierne korzyści dla środowiska (i naszego portfela). Jeśli zastanawiamy się nad drobnymi zmianami w domowej codzienności, rozważmy przede wszystkim:

  • wymianę żarówek na LEDy, które potrafią pobierać nawet 85% mniej prądu niż żarówki energooszczędne;
  • wymianę armatury w łazience i kuchni lub zamontowanie perlatorów, które napowietrzają strumień wody i tym samym zmniejszają jej ilość potrzebną do codziennych aktywności typu mycie rąk;
  • zakupienie sprzętów wyższej klasy energetycznej (ten punkt jest zasadny, jeśli obecne sprzęty są bardzo niskiej klasy i mają już swoje lata. W przeciwnym wypadku bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest używać ich maksymalnie długo);
  • zakupienie zmywarki, dzięki której mycie naczyń zużywa nawet o połowę mniej wody.

Technologie ekologiczne używane w budownictwie – przykłady

Technologie ekologiczne, których przykłady warto podać to przede wszystkim budownictwo pasywne. Tego typu budownictwo korzysta z najnowocześniejszych materiałów budowlanych i systemów, dzięki którym stawiane domy są niemal samowystarczalne pod względem energetycznym.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym to:

  • rekuperacja. Czyli system odzysku ciepła. W tradycyjnie budowanych domach mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną (przewód kominowy), która niestety wiąże się z olbrzymimi stratami ciepła. W nowoczesnym budownictwie stawia się na wentylację mechaniczną (rekuperację), która pobiera ogrzane powietrzne z pomieszczeń i ogrzewa nim pobierane z zewnątrz powietrze. Tym samym potrzeba mniej energii do zapewnienia komfortu cieplnego wewnątrz budynku. Dodatkowym plusem rekuperacji jest możliwość zamontowania filtrów, które efektywnie oczyszczają powietrze w domu z mikrocząsteczek smogu i innych zanieczyszczeń.
  • ogrzewanie na podczerwień. Maty i panele wykorzystujące promieniowanie podczerwone do ogrzewania wnętrz są efektywnym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego, a jednocześnie przy dobrze skalibrowanej instalacji fotowoltaicznej nie wymagają niemal żadnych nakładów finansowych (po okresie zwrotu inwestycji).
  • instalacja fotowoltaiczna i magazyny energii. Oprócz znanych powszechnie paneli fotowoltaicznych, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż magazynów energii, które pozwalają na swobodne wykorzystywanie energii wyprodukowanej w ciągu dnia, np. w nocy lub w pochmurny dzień.
  • inteligentne zarządzanie energią typu smarthome. Efektywne wykorzystanie energii polega m.in. na używaniu sprzętów wymagających dużej ilości energii w czasie, gdy jest ona najtańsza (jeśli mamy prąd dwutaryfowy) lub jest produkowana (przez instalację PV). Nowoczesne technologie pomagają zarządzać wszystkimi dostępnymi w domu sprzętami tak, aby były uruchamiane o odpowiednich porach i tym samym, najlepiej wykorzystywały zasoby energetyczne.
  • pompa ciepła. Pompa ciepła powietrze-powietrze to jeden z najlepiej aktualnie sprzedających się produktów ekologicznych. Wymaga dobrego docieplenia budynku i prawidłowo wykonanej instalacji grzewczej, jednak można ją podpiąć do już istniejącej instalacji CO w domach ogrzewanych gazem lub np. piecem na pellet z płaszczem wodnym. Pompa ciepła pobiera bardzo dużą ilość prądu, jednak potrafi oddać sześciokrotnie więcej energii cieplnej. Najlepszym połączeniem jest zainwestowanie w pompę i odpowiednio dopasowaną rozmiarem fotowoltaikę.

Interesuje Cię tematyka nowoczesnych technologii i ich praktycznego zastosowania? Zaglądaj regularnie na https://elektrotrendy.pl/

Ekologiczne ogrzewanie domu – z czego można korzystać?

Ekologiczne ogrzewanie domu jest nisko, a najlepiej zeroemisyjne, ekonomiczne i efektywne. Aby dom spełniał te standardy, należy zacząć od samej jego konstrukcji: instalacja ekologicznego źródła ogrzewania w domu niedocieplonym jest marnotrawieniem pieniędzy i nie ma wiele wspólnego ze zrównoważonym trybem życia.

Obecnie polecane rozwiązania nisko emisyjne to piece na pellet i piece gazowe. Oba te kotły mogą występować w wersji dwufunkcyjnej (ogrzewać dom i ciepłą wodę użytkową). Nie są to jednak rozwiązania w pełni „zielone”. Pellet jest paliwem stałym i chociaż najnowszej generacji piece spalają go niemal całkowicie w efekcie ubocznym produkując bardzo niską ilość spalin, do jego produkcji potrzebne jest oczywiście drewno. W przypadku domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym zużycie pelletu jest jednak bardzo niskie, a efektywność pieców pelletowych, wygoda ich użytkowania i estetyczny wygląd są zdecydowanie wielkim plusem. Z kolei gaz, który jest niemal „bezobsługowym” sposobem ogrzewania domu, jest również paliwem kopalnym i jako takie przez ekologów nie jest uważane za ekologiczne. Przeciwnicy gazu podkreślają również niestabilność jego ceny i bardzo duże powiązanie z zależnościami geopolitycznymi.

Obecnie najbardziej ekologicznym, a jednocześnie zapewniającym samowystarczalność źródłem ciepła dla domu jest pompa ciepła, która „produkuje” ciepło za pomocą prądu. Samowystarczalność oczywiście ma miejsce wtedy, kiedy posiadamy również instalację PV pozwalającą na zasilenie naszej pompy. Minusem tego rozwiązania jest jednak bardzo wysoka instalacji, przewyższająca nawet kilkunastokrotnie zakup pieca na pellet i dwufunkcyjnego pieca gazowego.

Zobacz też

Sypialnia w duchu eko: jak w prosty sposób ją urządzić

Sypialnia w duchu eko: jak w prosty sposób ją urządzić