Sypialnia w duchu eko: jak w prosty sposób ją urządzić

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię i chce wprowadzić zasady zrównoważonego rozwoju do swojego codziennego życia. Nie inaczej jest w przypadku aranżacji wnętrz, gdzie coraz częściej stosuje się ekologiczne materiały i rozwiązania. Sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy dużą część swojego czasu, dlatego warto zadbać o to, aby było to pomieszczenie przyjazne dla środowiska i zdrowe dla nas samych. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów, jak w duchu eko urządzić swoją sypialnię, aby czuć się w niej dobrze i jednocześnie dbać o naszą planetę.

Naturalne materiały

Wybierając wyposażenie do swojej sypialni zwracajmy uwagę na materiały, z których są one wykonane. Istotne jest nie tylko to, czy są one estetyczne i pasują do naszego wnętrza, ale także to, czy pozyskano je w sposób ekologiczny oraz, czy nie są szkodliwe dla planety. Warto myśleć też o tym, czy są one trwałe i mogą posłużyć nam przez co najmniej kilka lat, a tym samym ograniczyć liczbę powstających śmieci. Zwróćmy uwagę również na to, w jaki sposób należy je zutylizować – czy nadają się do recyklingu?

Materiałami, które świetnie sprawdzają się w ekologicznych sypialniach jeśli chodzi o tekstylia, są bawełna czy len. To naturalne włókna, których odpowiednie użytkowanie i konserwacja pozwalają cieszyć się nimi przez wiele lat. Dodatkowo, są niezwykle przewiewne i pozwalają skórze swobodnie oddychać, co wpływa korzystnie na higienę łóżka i nasze zdrowie. Jeśli chodzi o dodatki, śmiało sięgajmy po przedmioty wyplecione z wikliny czy trawy morskiej. Świetnie sprawdzają się one jako kosze do przechowywania czy ścienne ozdoby. Kolejnym naturalnym materiałem, który szturmem podbija sypialnie w stylu boho, są sznurki. Prezentują się one świetnie jako makramy czy ozdoby poduszek i koców.

Prostym sposobem na urządzenie sypialni w stylu eko jest również skorzystanie z mebli czy ozdób z drugiego obiegu. To tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa kupowania nowego wyposażenia w wielkich marketach. W sieci, na pchlich targach czy w komisach znajdziemy wiele oryginalnych mebli i dodatków w dobrym stanie, które mogą stać się cenną ozdobą naszej sypialni. Nie bójmy się kupować używanych rzeczy i cieszmy się z tego, że znów mogą one służyć ludziom.

W ekologicznej sypialni z powodzeniem możesz wykorzystać także przedmioty, których pierwotne przeznaczenie było inne. Przez ostatnie kilka lat niezwykle popularne stało się wykorzystywanie palet jako stelaży i ram do łóżek. To ciekawe i ekologiczne rozwiązanie, które nie tylko dobrze wygląda, ale poprawia także cyrkulację powietrza pod materacem.

Wyposażenie łóżka z certyfikatami

Nie wierz we wszystkie zapewnienia sprzedawców, jeśli chodzi o ekologiczne wyposażenie sypialni. Zanim zdecydujesz się na zakup lnianej poszewki, zapytaj o przyznane je certyfikaty i standardy wykonania. Produkty włókiennicze oznaczone takimi wyróżnieniami są wolne od szkodliwych substancji, a ich używanie nie jest szkodliwe dla ciała i ekosystemu. Warto zwracać uwagę na takie pozorne drobnostki, ponieważ to od nich zależy przyszłość ekologicznej produkcji włókienniczej w godnych warunkach. Takie same pytania powinniśmy zadać sprzedawcy podczas wyboru materaca do naszej sypialni. Jak wiadomo, materac to centrum tego pomieszczenia i najważniejszy element jego wyposażenia, od którego zależy wygoda naszego snu i dobre samopoczucie. Jednak do produkcji materaców można wykorzystywać szkodliwe substancje, takie jak toksyczne kleje czy barwniki. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój materac został wykonany zgodnie z ekologicznymi standardami, zdecyduj się na taki oznaczony specjalnymi certyfikatami.

Unikaj sztucznych substancji

Nie tylko tekstylia czy materace mogą być źródłem szkodliwych substancji w naszej sypialni. Remont i urządzanie nowego wnętrza to czas, w którym operujemy dużą ilością klejów, farb czy innych materiałów budowlanych. Przy ich wyborze zwracajmy uwagę na to, czy ich wdychanie, czy rozpylanie może być szkodliwe i zachowujmy się zgodnie z zaleceniami zapisanymi na opakowaniach produktu. Postawmy też na częste wietrzenie i poczekajmy z wprowadzeniem się do sypialni aż zapach remontu całkowicie się ulotni.

Przy codziennym sprzątaniu w sypialni zwracajmy uwagę na to, jakie środki czystości wykorzystujemy. Wiele substancji myjących zawiera cząsteczki szkodliwe dla środowiska, które niechcący przenosimy do wody, a później do ziemi. Jeśli chcesz tego uniknąć, postaraj się korzystać z ekologicznych środków czystości. Ten problem zyskał rozgłos już dobrych kilka lat temu, dzięki czemu dziś na półkach wielu sklepów możemy znaleźć środki oznaczone jako nieszkodliwe dla środowiska i dla skóry. Innym sposobem jest wprowadzenie do swojej rutyny sprzątania produktów, których na co dzień używamy w kuchni – octu czy sody oczyszczonej. To prawdziwi zabójcy zanieczyszczeń, którzy potrafią poradzić sobie nawet z najgorszymi tłustymi plamami.

Oświetlenie

Za budowanie nastroju w sypialni w ogromnym stopniu odpowiedzialne jest odpowiednie oświetlenie. Dobrze jest różnicować występujące w pomieszczeniu źródła światła tak, żeby móc uzyskać różne efekty – zmysłowy półcień, ułatwiającą nauką czy pracę jasność czy idealne do czytania, czy zabawy telefonem światło punktowe. Jak jednak połączyć korzystanie z wielu elektrycznych lamp z byciem ekologicznym? Możemy zrobić to w prosty sposób: wystarczy zainwestować w energooszczędne żarówki LED oraz sprzęty elektroniczne o wysokiej klasie energooszczędności. Te decyzje mają same pozytywne skutki. Po pierwsze, zmniejszają się nasze rachunki za prąd. Dodatkowo możemy dłużej cieszyć się trwałymi sprzętami, a tym samym ograniczamy liczbę produkowanych odpadów. Wreszcie, działamy ekologicznie i dbamy o dobro naszej planety.

Kolejnym źródłem światła, które świetnie sprawdzi się w sypialni, są świece. Zapewniają one przyjemny, migotliwy poblask i wprowadzają sypialnię w atmosferę intymności. Dodatkowo, mogą otulać nas także pięknym zapachem, który działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Czy jednak wszystkie świece są dobre dla dobra naszego i środowiska? Jeśli chcemy postępować ekologicznie, zdecydujmy się na świece wykonane z naturalnych wosków, takich jak wosk pszczeli czy sojowy. Ich spalanie nie produkuje toksycznego dymu, którego obecność w naszej sypialni z pewnością nie działałaby korzystnie na jakość wypoczynku. Dodatkowym atutem takich świec jest to, że możemy wykonać je samodzielnie i cieszyć się takim zapachem czy kształtem świecy, jaki najbardziej lubimy.

Rośliny na rzecz ekologii

Cennym dodatkiem do sypialni urządzonej w duchu eko są żywe rośliny. Ich barwne liście i zachwycające kwiaty mogą ożywić każde wnętrze i dodać mu dozy charakteru. Dodatkowo, wiele roślin doniczkowych ma moc oczyszczania powietrza. Warto połączyć ich naturalną siłę z elektrycznymi oczyszczaczami, by móc oddychać pełną piersią. Jeśli chcesz, by rośliny w Twojej sypialni nie tylko produkowały tlen, ale także wyłapywały szkodliwe drobinki, wybierz skrzydłokwiaty, epipremnum czy sansewierie. To jedne z najsilniejszych naturalnych oczyszczaczy. Pamiętaj, by posadzić je w doniczkach wykonanych z ekologicznych tworzyw, takich jak glina i terakota, ponieważ procesy oczyszczania zachodzą w korzeniach rośliny, a plastik mógłby je ograniczać.

Ekologiczne dodatki. Gdzie ich szukać?

Czym można przyozdobić ekologiczną sypialnię i gdzie szukać takich dodatków? Jeśli chcesz, by Twoje miejsce wypoczynku prezentowało się bardziej estetycznie, a jednocześnie zależy Ci na tym, by niepotrzebnie nie kupować kolejnych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, poszukaj piękna wokół siebie. Jednymi z najlepszych dekoracji mogą być przedmioty, których pierwotne przeznaczenie było czysto funkcjonalne. Przykładowo, spójrz na szklane naczynia czy nawet słoik, których używasz w kuchni. Jeśli odpowiednio je zaaranżujesz, mogą sprawdzić się dosłownie w milionie ról! Możesz wykorzystać naturalny klej i przytwierdzić do nich krótkie gałązki, tworząc naturalny świecznik, który będzie dawał niesamowite efekty świetlne. Oklejając je naturalnym sznurkiem jutowym zyskasz ciekawe pojemniki na przykład do przechowywania długopisów. Świetnie sprawdzą się także na półce jako miejsce propagacji szczepek roślin. Interesujący efekt daje szczególnie ekspozycja w jednym miejscu kilku szczepek w zupełnie różnych naczyniach, który daje efekt naturalnego miszmaszu.

Twoimi sprzymierzeńcami w dekorowaniu są także naturalne materiały. Podczas spacerów częściej patrz pod nogi i wyszukuj darów natury, które mogą przyozdobić Twoją sypialnię. Zebrane jesienią i wysuszone w książce liście świetnie zaprezentują się w drewnianej ramce na zdjęcia. Misa wypełniona okazałymi szyszkami będzie świetnym i bardziej naturalnym zastępcą sztucznie perfumowanego pot-pourri. Niezastąpione w dekorowaniu ekologicznej sypialni są także kwiaty – w sezonie mogą to być świeże łąkowe okazy czy nawet kupne bukiety. Zimą zdecydujmy się na suszone bukiety, które będą cieszyć nas swoim widokiem przez cały sezon. W suszonej formie sprawdzają się nie tylko klasyki, takie jak różnokolorowe gipsówki, ale także mniej oczywiste rośliny, takie jak oset.

Wilgotność i oczyszczanie powietrza

Jeśli zależy Ci na ekologii, z pewnością docenisz też rozwiązania wspierające życie w zdrowym i bezpiecznym środowisku. Takimi z pewnością są stosowanie w pomieszczeniach nawilżacza oraz oczyszczacza powietrza. Te niewielkie sprzęty są prawdziwymi hitami w miejskich lokalizacjach, ponieważ poprawiają higienę, wyłapują zanieczyszczenia powietrza czy neutralizują alergizujące cząsteczki, takie jak roztocza czy kurz. Dodatkowo, podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ułatwiając swobodne oddychanie i dbając o odpowiednie nawilżenie śluzówki, a tym samym poprawiając jakość naszego nocnego wypoczynku.

Artykuł partnera: sleepinghouse.pl

Zobacz też

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

5 sposobów na stworzenie idealnej sypialni

5 sposobów na stworzenie idealnej sypialni

Rośliny w mieszkaniu – estetyczny wystrój i czyste powietrze

Rośliny w mieszkaniu – estetyczny wystrój i czyste powietrze

Skomponuj komfortowe łóżko, stawiając na produkty od SleepMed

Skomponuj komfortowe łóżko, stawiając na produkty od SleepMed

Wycisz swoją sypialnię z naturalnymi materiałami z Hilding Anders

Wycisz swoją sypialnię z naturalnymi materiałami z Hilding Anders

Zdrowy sen a prawidłowe funkcjonowanie mężczyzny

Zdrowy sen a prawidłowe funkcjonowanie mężczyzny