O wyższości golenia na mokro nad goleniem na sucho, czyli dlaczego dobry krem do golenia to podstawa

O goleniu można by napisać długą rozprawę, wszak zarówno historia akcesoriów do golenia jest długa, jak i kosmetyków do golenia. Kiedyś nikt nie zastanawiał się, czy golić się na mokro czy na sucho, bo do dyspozycji były maszynki albo brzytwy. Dziś gdy są także golarki elektryczne i trymery dylemat jest większy. My dziś spróbujemy przekonać Was do golenia na mokro.

Golenie na mokro to odpowiednie przygotowanie włosków i skóry do usuwania zarostu

W przypadku golenia na sucho po prostu przygotowujesz golarkę elektryczną, nakładasz odpowiednią nasadkę i przystępujesz do ścinania zarostu. Warto podkreślić, że ostrze nie dotyka skóry a ścina włoski na określoną długość. Nie mamy tu do czynienia z tzw. goleniem na zero, więc trudniej też o podrażnienia. Nie można jednak też uzyskać tak eleganckiego, gładkiego efektu jak w przypadku golenia na mokro. Oczywiście przy gładkim goleniu istnieje ryzyko podrażnienia skóry i dlatego właśnie trzeba sięgnąć po kosmetyki zmiękczające zarost. Zanim przystąpi się do nakładania kosmetyków, warto wziąć gorący prysznic albo nałożyć na twarz gorący ręcznik, by rozszerzyć pory. Dzięki temu kosmetyki głębiej wnikną w skórę, a zmiękczanie zarostu będzie skuteczniejsze. Można zdecydować się na kremy do golenia albo żele do golenia. Tutaj znaczenie ma nie tylko gęstość kosmetyku, ale też zdolność do wnikania w skórę.

Dzięki goleniu na mokro możesz uniknąć podrażnień, ale ważny jest też sposób golenia

W przypadku golenia na mokro do wyboru masz więcej narzędzi niż w przypadku golenia na sucho. Możesz wybrać maszynki jednorazowego albo wielorazowego użytku. Na pewno z powodów ekologicznych bardziej rekomendowane są te drugie. Można też wybrać narzędzie, które można używać właściwie przez cały czas, a więc tradycyjną brzytwę, która wymaga jedynie czyszczenia, dezynfekcji i ostrzenia. Możliwość usuwania całego zarostu wynika też z kąta golenia na mokro. W przypadku golenia na sucho jest to kąt 90 stopni i włoski ścierane są z ruchem pod włos. Na mokro można golić się z włosem, pod włos, ale i prowadząc ostrze ukośnie. Wariantów jest zatem dużo i można je dopasować w zależności od kierunku wzrostu włosa, a także umiejscowienia zarostu. W przypadku trudno dostępnych miejsc najlepiej jest wybrać kierunek w poprzek włosa. Dotyczy to szyi i żuchwy. Należy golić się długimi pociągnięciami i po każdym pociągnięciu czyścić maszynkę w wodzie. Dzięki temu można uniknąć jej szybkiego stępienia się i podrażnień. Krótkie i szybkie pociągnięcia nie są wskazane.

Dobór kosmetyków do golenia ma znaczenie

Kremy do golenia dla mężczyzn zawierają składniki zmiękczające, ale i nawilżające skórę. Dzięki temu jest ona odpowiednio przygotowana do golenia. Jednocześnie warto podkreślić, że kremy do golenia w tubkach można rozrabiać w tyglu do postaci gęstej piany. Istotne znaczenie ma tutaj naturalny skład. Ważne by krem działał odświeżająco, ale i tonizująco na skórę przed goleniem. Można wybrać kremy do golenia o działaniu chłodzącym z mentolem. Kremy do golenia dla mężczyzn czy też żele do golenia są wydajniejsze od pianek. Lepiej też wnikają w skórę i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia.

Golenie na mokro obejmuje stosowanie także kosmetyków łagodzących podrażnienia, ale i zabezpieczających skórę po goleniu

Oczywiście ważne jest nie tylko stosowanie kosmetyków nawilżających i zmiękczających zarost przed goleniem, ale również tych, które będą zapobiegać większym podrażnieniom czy łagodzić te powstałe po goleniu. Balsamy po goleniu czy płyny po goleniu nie muszą zawierać w swoim składzie alkoholu, a wręcz nie powinny, gdyż on może powodować dodatkowy ból i podrażnienie. Kosmetyki np. kremy po goleniu zawierają także składniki nawilżające, przyspieszające gojenie, a często również filtry UV. Dzięki temu skóra może być przygotowana na wyzwania całego dnia.

Golenie na mokro sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona i nawilżona. Zarost można usunąć całkowicie do gładkiej skóry, a przy odpowiedniej wprawie i sposobie golenia można uniknąć podrażnień. Golenie na sucho nigdy nie zapewni takiej gładkości, dlatego przewaga golenia na mokro nad goleniem na sucho jest niebagatelna.

Zobacz też

Rośliny w mieszkaniu – estetyczny wystrój i czyste powietrze

Rośliny w mieszkaniu – estetyczny wystrój i czyste powietrze

Jak się ubrać na przyjęcie w ogrodzie?

Jak się ubrać na przyjęcie w ogrodzie?

Jakie skarpetki są najmodniejsze na lato?

Jakie skarpetki są najmodniejsze na lato?

Moda męska 2022 – co najlepiej kupić?

Moda męska 2022 – co najlepiej kupić?