Rośliny w mieszkaniu – estetyczny wystrój i czyste powietrze

Rośliny doniczkowe to obowiązkowe elementy wystroju wnętrz. Są obecne nie tylko w domach, ale również w biurach, restauracjach, czy miejscach użyteczności publicznej. Dzięki nim, możliwe staje się stworzenie estetycznego pomieszczenia. Jednak to nie jedyna zaleta! Rośliny są naturalnym filtrem powietrza i mogą korzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców.

Dlaczego wystrój wnętrza ma znaczenie?

Wystrój wnętrza wpływa w ogromnym stopniu na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Estetyka może ułatwić koncentrację, zmniejszyć poziom stresu, a przytulne wnętrza sprzyjają relaksacji. Pokoje przyjemne dla oka zwiększają satysfakcję z przebywania w danej przestrzeni. Dodatkowo, wystrój wpływa na funkcjonalność danego wnętrza. Optymalne rozplanowanie wszystkich elementów wyposażenia pokoju wpływa na ergonomię i wygodę korzystania z umieszczonych tam mebli.

Wnętrze, które zostanie zaaranżowane w przemyślany sposób widocznie poprawia jakość życia. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu energii i poprawie samopoczucia. Jasne i przejrzyste pomieszczenia często wpływają korzystnie na kreatywność oraz zaangażowanie.

Jak rośliny wpływają na wystrój wnętrza?

Umieszczenie w pomieszczeniu roślin doniczkowych to niezawodny sposób na ożywienie atmosfery. Zielony kolor często jest idealnym akcentem – w szczególności w przestrzeni zaprojektowanej w minimalistyczny sposób. Wtedy kwiaty sprawiają, że pokój wydaje się bardziej przytulny, a domownicy i goście chętniej w nim przebywają. Projektanci wnętrz wykorzystują rośliny doniczkowe m.in. do wypełniania przestrzeni i urozmaicania wykorzystanych tekstur.

Niektóre rośliny doniczkowe są doskonałe w celu wywołania złudzeń optycznych zwiększających ilość przestrzeni. Nadają się do tego m.in. zwisające lub pnące liście. Mogą one również zakrywać mankamenty, których nie da się ukryć w inny sposób. Nad umieszczeniem w domu roślin doniczkowych warto zastanowić się też pod kątem uzupełnienia palety barw.

Rośliny w mieszkaniu – korzyści zdrowotne

Jednak rośliny w mieszkaniu to nie tylko aspekt wizualny. Dzięki nim, mieszkańcy mogą też cieszyć się różnymi korzyściami zdrowotnymi.

  • Redukcja stresu – zieleń na wiele osób działa odprężająco, a także poprawia nastrój.
  • Bardziej komfortowe oddychanie – dzięki roślinom oczyszczającym powietrze, osoby z astmą, alergią, czy inną chorobą układu oddechowego, mogą czuć się w mieszkaniu zdecydowanie lepiej.
  • Lepsza kondycja skóry – wilgotność powietrza stwarzana przez rośliny jest korzystna dla skóry – w szczególności zimą. Cera zdecydowanie rzadziej ulega przesuszeniu.
  • Poprawa jakości snu – rośliny takie jak aloes czy lawenda wydzielają zapachy ułatwiające relaksację. Tym samym zmniejsza się ilość czasu potrzebnego do zaśnięcia.
  • Korzyści dla narządu wzroku – duża część dzisiejszego społeczeństwa wykonuje pracę biurową i codziennie spędza 8 godzin przed komputerem. Rośliny nawilżają powietrze i sprawiają, że oczy mniej się męczą.

Czy rośliny oczyszczają powietrze?

Rośliny podczas procesu fotosyntezy są w stanie oczyszczać powietrze. Absorbują wówczas CO2 i wydzielają tlen. Posiadają też zdolność pochłaniania benzenu, amoniaku, trichloroetylenu czy formaldehydu. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie ograniczone oczyszczanie i skutecznie działa jedynie jako rozwiązanie wspierające systemy wentylacyjne. Nie sprawdzi się też w wyjątkowo dużych pomieszczeniach.

Jakie rośliny uznaje się za najlepiej oczyszczające powietrze? Należy do nich m.in. skrzydłokwiat, fikus beniaminek, sansewieria, kuka i palma areka. To dzięki nim możliwe jest pozbycie się w pewnym stopniu z powietrza niektórych szkodliwych substancji chemicznych.

Najlepsze rośliny do mieszkania

Większość osób wybiera do mieszkania rośliny, które dobrze radzą sobie w zróżnicowanych warunkach i nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji.

  • Zamiokulkas – nie ma dużych wymagań dotyczących oświetlenia, a dzięki swojej wytrzymałości, radzi sobie zarówno w suszy, jak i w wilgoci.
  • Sukulenty i kaktusy – to domowe rośliny, które są wyjątkowo proste w uprawie. A wszystko to, dzięki odporności na suszę.
  • Aloes – jego specyficzny wygląd sprawia, że jest doskonałym uzupełnieniem wystroju wielu pomieszczeń. Nie wymagają częstego podlewania, a ich liście wykazują właściwości pielęgnujące dla skóry.
  • Monstera – w ostatnich latach popularność zdobyła monstera. Jej liście są duże i dziurawe i to właśnie wygląd ją charakteryzuje. Aby prezentowała się efektownie, musi znajdować się w miejscu, w którym jest rozproszone światło.
  • Paproć doniczkowa – dobrze sprawdza się w zacienionych pomieszczeniach. Odpowiada jej wilgotne środowisko, jej pielęgnacja jest bardzo prosta – pod warunkiem postawienia jej w optymalnym miejscu.
  • Skrzydłokwiat – jej liście są zgrabne. Dobrze wygląda w minimalistycznych wnętrzach. Jest ceniona za oczyszczanie powietrza.

Przygotowując pomysły na ciekawe zaaranżowanie wnętrza, nie można pominąć kwestii związanych z roślinnością. Kwiaty doniczkowe są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych. Dodatkowo, korzystnie wpływają na zdrowie domowników oraz oczyszczają powietrze.

Zobacz też

Poznaj ekologiczne i naturalne rozwiązania w produktach SleepMed!

Poznaj ekologiczne i naturalne rozwiązania w produktach SleepMed!

Zmiana materaca SleepMed: czy od razu można zauważyć efekty?

Zmiana materaca SleepMed: czy od razu można zauważyć efekty?

Materace SleepMed o rozmiarze 120×200 – najwyższa wygoda dla singla

Materace SleepMed o rozmiarze 120×200 – najwyższa wygoda dla singla

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia