Rośliny w mieszkaniu – estetyczny wystrój i czyste powietrze

Rośliny doniczkowe to obowiązkowe elementy wystroju wnętrz. Są obecne nie tylko w domach, ale również w biurach, restauracjach, czy miejscach użyteczności publicznej. Dzięki nim, możliwe staje się stworzenie estetycznego pomieszczenia. Jednak to nie jedyna zaleta! Rośliny są naturalnym filtrem powietrza i mogą korzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców.

Dlaczego wystrój wnętrza ma znaczenie?

Wystrój wnętrza wpływa w ogromnym stopniu na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Estetyka może ułatwić koncentrację, zmniejszyć poziom stresu, a przytulne wnętrza sprzyjają relaksacji. Pokoje przyjemne dla oka zwiększają satysfakcję z przebywania w danej przestrzeni. Dodatkowo, wystrój wpływa na funkcjonalność danego wnętrza. Optymalne rozplanowanie wszystkich elementów wyposażenia pokoju wpływa na ergonomię i wygodę korzystania z umieszczonych tam mebli.

Wnętrze, które zostanie zaaranżowane w przemyślany sposób widocznie poprawia jakość życia. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu energii i poprawie samopoczucia. Jasne i przejrzyste pomieszczenia często wpływają korzystnie na kreatywność oraz zaangażowanie.

Jak rośliny wpływają na wystrój wnętrza?

Umieszczenie w pomieszczeniu roślin doniczkowych to niezawodny sposób na ożywienie atmosfery. Zielony kolor często jest idealnym akcentem – w szczególności w przestrzeni zaprojektowanej w minimalistyczny sposób. Wtedy kwiaty sprawiają, że pokój wydaje się bardziej przytulny, a domownicy i goście chętniej w nim przebywają. Projektanci wnętrz wykorzystują rośliny doniczkowe m.in. do wypełniania przestrzeni i urozmaicania wykorzystanych tekstur.

Niektóre rośliny doniczkowe są doskonałe w celu wywołania złudzeń optycznych zwiększających ilość przestrzeni. Nadają się do tego m.in. zwisające lub pnące liście. Mogą one również zakrywać mankamenty, których nie da się ukryć w inny sposób. Nad umieszczeniem w domu roślin doniczkowych warto zastanowić się też pod kątem uzupełnienia palety barw.

Rośliny w mieszkaniu – korzyści zdrowotne

Jednak rośliny w mieszkaniu to nie tylko aspekt wizualny. Dzięki nim, mieszkańcy mogą też cieszyć się różnymi korzyściami zdrowotnymi.

 • Redukcja stresu – zieleń na wiele osób działa odprężająco, a także poprawia nastrój.
 • Bardziej komfortowe oddychanie – dzięki roślinom oczyszczającym powietrze, osoby z astmą, alergią, czy inną chorobą układu oddechowego, mogą czuć się w mieszkaniu zdecydowanie lepiej.
 • Lepsza kondycja skóry – wilgotność powietrza stwarzana przez rośliny jest korzystna dla skóry – w szczególności zimą. Cera zdecydowanie rzadziej ulega przesuszeniu.
 • Poprawa jakości snu – rośliny takie jak aloes czy lawenda wydzielają zapachy ułatwiające relaksację. Tym samym zmniejsza się ilość czasu potrzebnego do zaśnięcia.
 • Korzyści dla narządu wzroku – duża część dzisiejszego społeczeństwa wykonuje pracę biurową i codziennie spędza 8 godzin przed komputerem. Rośliny nawilżają powietrze i sprawiają, że oczy mniej się męczą.

Czy rośliny oczyszczają powietrze?

Rośliny podczas procesu fotosyntezy są w stanie oczyszczać powietrze. Absorbują wówczas CO2 i wydzielają tlen. Posiadają też zdolność pochłaniania benzenu, amoniaku, trichloroetylenu czy formaldehydu. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie ograniczone oczyszczanie i skutecznie działa jedynie jako rozwiązanie wspierające systemy wentylacyjne. Nie sprawdzi się też w wyjątkowo dużych pomieszczeniach.

Jakie rośliny uznaje się za najlepiej oczyszczające powietrze? Należy do nich m.in. skrzydłokwiat, fikus beniaminek, sansewieria, kuka i palma areka. To dzięki nim możliwe jest pozbycie się w pewnym stopniu z powietrza niektórych szkodliwych substancji chemicznych.

Najlepsze rośliny do mieszkania

Większość osób wybiera do mieszkania rośliny, które dobrze radzą sobie w zróżnicowanych warunkach i nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji.

 • Zamiokulkas – nie ma dużych wymagań dotyczących oświetlenia, a dzięki swojej wytrzymałości, radzi sobie zarówno w suszy, jak i w wilgoci.
 • Sukulenty i kaktusy – to domowe rośliny, które są wyjątkowo proste w uprawie. A wszystko to, dzięki odporności na suszę.
 • Aloes – jego specyficzny wygląd sprawia, że jest doskonałym uzupełnieniem wystroju wielu pomieszczeń. Nie wymagają częstego podlewania, a ich liście wykazują właściwości pielęgnujące dla skóry.
 • Monstera – w ostatnich latach popularność zdobyła monstera. Jej liście są duże i dziurawe i to właśnie wygląd ją charakteryzuje. Aby prezentowała się efektownie, musi znajdować się w miejscu, w którym jest rozproszone światło.
 • Paproć doniczkowa – dobrze sprawdza się w zacienionych pomieszczeniach. Odpowiada jej wilgotne środowisko, jej pielęgnacja jest bardzo prosta – pod warunkiem postawienia jej w optymalnym miejscu.
 • Skrzydłokwiat – jej liście są zgrabne. Dobrze wygląda w minimalistycznych wnętrzach. Jest ceniona za oczyszczanie powietrza.

Przygotowując pomysły na ciekawe zaaranżowanie wnętrza, nie można pominąć kwestii związanych z roślinnością. Kwiaty doniczkowe są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych. Dodatkowo, korzystnie wpływają na zdrowie domowników oraz oczyszczają powietrze.

Zobacz też

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Jak mężczyzna może poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Jak mężczyzna może poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Sypialnia w duchu eko: jak w prosty sposób ją urządzić

Sypialnia w duchu eko: jak w prosty sposób ją urządzić

O wyższości golenia na mokro nad goleniem na sucho, czyli dlaczego dobry krem do golenia to podstawa

O wyższości golenia na mokro nad goleniem na sucho, czyli dlaczego dobry krem do golenia to podstawa

Jak objawia się POChP? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak objawia się POChP? Kiedy zgłosić się do lekarza?