5 sposobów na stworzenie idealnej sypialni

Sypialnia to jedno z centralnych pomieszczeń w każdym domu. To właśnie tam spędzamy aż 8 godzin każdego dnia, a w konsekwencji – ⅓ całego życia! Jeśli szukasz pomysłów na stworzenie idealnej sypialni, przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim inspirujące triki, które możesz wykorzystać podczas projektowania Twojego wymarzonego wnętrza!

Dlaczego wyposażenie sypialni ma znaczenie?

Wyposażenie sypialni jest bardzo ważne. Wpływa ono na jakość snu i wypoczynku, determinuje ogólne samopoczucie w domu, a także wpływa na zdrowie. Odpowiednio umeblowany pokój pozwala na zrelaksowanie się i odcięcie od stresujących, codziennych bodźców. Powinno być to pomieszczenie kreujące spokojną atmosferę. Porządek i estetyka mogą dodatkowo korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Warto tak zaaranżować sypialnię, aby można było w niej nie tylko spać, ale również korzystać z technik relaksacyjnych, wykonywać ćwiczenia oddechowe i rozciągające, a także czytać ulubione książki. Wyposażenie sypialni wpływa też na relacje międzyludzkie! Dotyczy to w szczególności małżonków. Dla nich pomieszczenie to nie służy jedynie do snu i wypoczynku, ale również stanowi bezpieczną przestrzeń, w której budowana jest intymność pomiędzy partnerami.

Idealna sypialnia – 5 pomysłów na niezawodne wnętrze

Projektowanie sypialni warto zacząć już na etapie wybierania pomieszczenia. Powinno być zlokalizowanej w spokojnej części domu, daleko od korytarza i drzwi wejściowych. Jeszcze przed wybraniem się na zakupy warto też precyzyjnie określić swoje oczekiwania i preferencje związane zarówno z komfortem i funkcjonalnością, jak i z designem i estetyką.

Funkcjonalność – materac i poduszka

Sercem sypialni jest łóżko. To ono stanowi centralny punkt tego pomieszczenia – powinno więc być rozsądnie wybrane. Choć oczywiście rama i zagłówek mają znaczenie, ważniejszy jest materac. Należy dopasować go do preferencji użytkownika. Twardość powinna być dostosowana do wagi. Osoby lekkie potrzebują miękkich materacy, a ciężkie – twardych. Kupując model dla dziecka można też wybrać egzemplarz dwustronny, który będzie można przewrócić na drugą stronę, gdy pociecha urośnie i przytyje. Materace dostępne są też w różnych wymiarach i z różnymi rodzajami wypełnienia. Egzemplarze sprężynowe, hybrydowe i piankowe różnią się oferowanymi wrażeniami – każdy powinien więc wybrać materac najlepiej dostosowany do swojego gustu.

Równie ważna jest ergonomiczna poduszka. Materac determinuje bowiem ułożenie lędźwiowego i piersiowego odcinka kręgosłupa, a poduszka – części szyjnej. Warto wybrać model dopasowany do naturalnych krzywizn kręgosłupa. W ostatnich latach popularnością cieszą się poduszki, których wypełnienie wykonane jest z pianki termoelastycznej – jej kształt dopasowuje się do sylwetki osoby śpiącej i wręcz idealnie podpiera szyję oraz całą głowę.

Oświetlenie – jak je wybrać

Jakie rodzaje oświetlenia warto wziąć pod uwagę podczas projektowania sypialni? W pokoju musi znaleźć się przede wszystkim lampa sufitowa. Jej design powinien pasować do stylu całego wnętrza, jednak najważniejsza jest tu barwa światła. Zaleca się “ciepłe” żarówki. Jasne, białe lampy mogą zaburzać proces wydzielania melatoniny. Podobna zasada dotyczy ewentualnych kinkietów i lampek nocnych. Ciekawą opcją może być zakup modeli, które oferują możliwość regulowania natężenia światła w zależności od preferencji.

Światło w sypialni może też pełnić funkcję dekoracyjną. W tym celu dobrze sprawdzą się taśmy LED. Najpowszechniejsze jest montowanie ich przy wezgłowiu łóżka, w okolicy szafek i półek. Dzięki nim można uzyskać wiele ciekawych efektów wizualnych. Poza oświetleniem, warto wyposażyć się też w zaciemniające rolety. Ich zasłonięcie w nocy może widocznie podnieść jakość snu.

Funkcjonalność przede wszystkim

Aby sypialnia była funkcjonalna, należy przede wszystkim dostosować wielkość mebli do metrażu pomieszczenia. Choć mogłoby się wydawać, że łóżko 200×200 cm będzie zawsze najlepszą opcją, zdecydowanie tak nie jest! Jeśli zajmie ono praktycznie cały pokój, pomieszczenie będzie po prostu nieużyteczne. Warto kupić szafy z wieloma szufladami, a także zainwestować w szafki nocne i kilka pudełek do przechowywania. Praktyczne są też szuflady pod łóżkiem – jednak czasem trzeba je dokupić osobno. Cała aranżacja sypialni powinna ułatwiać zachowanie porządku. Należy unikać ustawiania przedmiotów na zewnątrz – zdecydowanie bardziej praktyczne będzie umieszczanie wszystkiego w szufladach i szafach.

Kolory i wzory – jak je wybrać?

Sypialnia jest pokojem, który powinien wprowadzać spokojną atmosferę. W tym celu, nie należy szaleć z intensywnymi kolorami i wyrazistymi wzorami. Dobrze sprawdzą się neutralne szarości i beże, a także spokojne pastele. Ewentualnie, można też postawić na kombinacje monochromatyczne i geometryczne wzornictwo. Ciepła i charakteru z pewnością dodadzą dywany o charakterystycznej teksturze. Osoby, które chcą stworzyć w sypialni romantyczną atmosferę, powinny postawić na kwiatowe wzory. Pościel, obrazy i poduszki z roślinnymi akcentami to klasyczne i bezpieczne rozwiązanie.

Rośliny w sypialni – tak, czy nie?

Rośliny w sypialni to prawie zawsze dobry wybór. Ich główną zaletą jest to, że doskonale oczyszczają powietrze. Jednak to nie wszystko! Co jeszcze wynika z udekorowania sypialni roślinami doniczkowymi?

  • Estetyka – minimalistyczne pokoje, w których znajduje się duża ilość zieleni, prezentują się zjawiskowo.
  • Relaksujące działanie – obecność roślin jest dla wielu osób uspokajająca i wyciszająca.
  • Zapach – rośliny takie jak lawenda wydzielają specjalny aromat, który czasem ułatwia zasypianie.

Jednak roślinność nie jest dobrym rozwiązaniem chociażby dla alergików. Może nie tylko być źródłem alergenów, ale również gromadzić w dużych ilościach pogarszające funkcjonowanie roztocza kurzu.

Idealną sypialnię można stworzyć na wiele sposobów – jednak najbezpieczniejsze są minimalistyczne i klasyczne rozwiązania. Wygodne łóżko, ciepłe oświetlenie i akcenty roślinne to podstawowe elementy, które sprawiają, że sypialnia jest wygodna i funkcjonalna.

Zobacz też

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Sypialnia w duchu eko: jak w prosty sposób ją urządzić

Sypialnia w duchu eko: jak w prosty sposób ją urządzić

Skomponuj komfortowe łóżko, stawiając na produkty od SleepMed

Skomponuj komfortowe łóżko, stawiając na produkty od SleepMed

Materace Fit.4.Sleep – klucz do głębokiego snu

Materace Fit.4.Sleep – klucz do głębokiego snu