Jak objawia się POChP? Kiedy zgłosić się do lekarza?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jest trzecią najczęstszą przyczyną umieralności na świecie. Tak złe statystyki to konsekwencja późnego diagnozowania choroby, co ogranicza możliwość wdrożenia odpowiedniego leczenia. Głównym powodem jest fakt, że objawy POChP nie zawsze są dostatecznie czytelne i mogą wskazywać na szereg zupełnie innych chorób – dlatego część osób je bagatelizuje. Dowiedz się zatem, jakie sygnały wysyłane przez organizm powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Przewlekły kaszel

Pierwszym objawem POChP, na który warto zwrócić uwagę, jest utrzymujący się przez wiele tygodni czy miesięcy kaszel. Nie ma on charakteru napadowego, jak przy astmie. Może się natomiast nasilać pod wpływem czynników drażniących, będących jednocześnie głównymi czynnikami chorobotwórczymi POChP – dymu tytoniowego, pyłów i gazów znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu.

Kaszel towarzyszący Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc może mieć zmienne nasilenie, pojawiać się zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia. Osoby palące wyroby tytoniowe często przypisują kaszel swojemu nałogowi, nie zdając sobie sprawy z tego, że może to być wczesny objaw POChP.

Duszność

To jeden z najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie trudnych do przeoczenia objawów. Uczucie duszności, czyli problemy ze złapaniem tchu, wskazuje na nieprawidłową pracę układu oddechowego, co jest typowe w przebiegu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Na początkowym etapie rozwoju choroby duszność może się pojawiać w trakcie wysiłku fizycznego – na przykład podczas wchodzenia po schodach czy szybszego spaceru. Z czasem objaw ten może się nasilać i występować po wysiłku, jak również w fazie spoczynkowej, nawet w czasie snu.

Duszności nie wolno lekceważyć. Obserwując ten objaw u siebie należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na szereg poważnych chorób, włącznie z POChP.

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina to gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Wiele osób odkrztusza ją nawykowo, nie zdając sobie sprawy z tego, że może to być objaw poważnej choroby układu oddechowego.

Długotrwałe odkrztuszanie plwociny jest jednym z charakterystycznych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc – to reakcja organizmu na zwężenie dróg oddechowych i próba ich oczyszczenia, by zapobiec niedotlenieniu.

Jeśli odkrztuszasz plwocinę rano, wieczorem i w ciągu dnia, często w połączeniu z kaszlem, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Objaw ten może świadczyć zarówno o zwykłej infekcji w układzie oddechowym, jak i o POChP. Trzeba to zweryfikować.

To jest ważne:

pilnej konsultacji lekarskiej wymaga sytuacja, w której plwocina zawiera ślady krwi. Może to być objaw nawet choroby nowotworowej płuc.

Obniżona tolerancja wysiłku

Choć nazwa tego objawu może brzmieć dość tajemniczo, to chodzi tutaj po prostu o męczliwość, wolną regenerację po wysiłku, a w zaawansowanym stadium choroby trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności dnia codziennego.

Osoby chore na POChP, zwłaszcza na późnym etapie rozwoju choroby, zgłaszają problemy z ubieraniem się, umyciem, przyrządzeniem sobie posiłku, nie wspominając już o wyjściu na spacer czy przyniesieniu zakupów ze sklepu. Dlatego nieleczona POChP bardzo często prowadzi do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.

Obniżoną tolerancję wysiłku najszybciej zauważą u siebie osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport, które zaczną dostrzegać wyraźne pogorszenie kondycji organizmu. Coś, co jeszcze do niedawna stanowiło jedynie rozgrzewkę, wraz z rozwojem POChP staje się sporym wyzwaniem i może doprowadzić do całkowitego wyczerpania.

Masz te objawy POChP? Zacznij od wizyty w przychodni

Omówione objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie muszą występować jednocześnie i nie zawsze obserwuje się je u osób chorych. Są również na tyle nieswoiste, że trudno na ich podstawie postawić jednoznaczną diagnozę.

Dlatego pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki POChP jest konsultacja z lekarzem POZ. Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad z pacjentem (m.in. zapyta o palenie wyrobów tytoniowych czy pracę w warunkach wysokiego zapylenia powietrza) i oceni, czy wskazane jest wystawienie skierowania do poradni pulmonologicznej. To w niej ewentualnie będzie kontynuowana pogłębiona diagnostyka pod kątem rozpoznania POChP.

Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.

Zobacz też

Poznaj ekologiczne i naturalne rozwiązania w produktach SleepMed!

Poznaj ekologiczne i naturalne rozwiązania w produktach SleepMed!

Zmiana materaca SleepMed: czy od razu można zauważyć efekty?

Zmiana materaca SleepMed: czy od razu można zauważyć efekty?

Materace SleepMed o rozmiarze 120×200 – najwyższa wygoda dla singla

Materace SleepMed o rozmiarze 120×200 – najwyższa wygoda dla singla

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Łóżko sportowca – rozwiązania fizjoterapeutów na szybką regenerację mięśni

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Sposoby na zaśnięcie – 14 metod na szybkie wejście w sen

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Niedobory snu – poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia